Orkiestra Symfoniczna

Praca w orkiestrze symfonicznej daje szansę uczniom klas IX-XII na przeniesienie umiejętności zdobytych w zakresie gry na instrumencie na nowy obszar pracy muzyka. Jedni odnajdują tu sens przyszłego życia, inni traktują zajęcia jako element ogólnego rozwoju, zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności. Zespół koncertuje intensywnie i nieprzerwanie od ponad 30 lat. Po niezapomnianej prof. Elżbiecie Wiesztordt, która kierowała orkiestrą symfoniczną OSM II stopnia od 1977 roku, zespół pracował pod kierunkiem Moniki Stefaniak, Waldemara Górskiego, Sylwii Anny Janiak-Kobylińskiej, a obecnie orkiestrą dyryguje Jagoda Wyrwińska.

Na sali koncertowej Akademii Muzycznej w Gdańsku odbywają się doroczne koncerty Orkiestry i solistów OSM II st.. Młodzież z powodzeniem występowała na międzynarodowych imprezach muzycznych w Holandii, Francji, Szwajcarii, Niemczech i Rosji. Wielokrotnie uczestniczyła w Europejskich Spotkaniach Młodych Muzyków w Świeradowie Zdroju. Aktywnie współpracuje także z pomorskimi instytucjami, trójmiejskimi uczelniami oraz zespołami artystycznymi. Kilkakrotnie odnosiła sukcesy podczas Festiwalu Szalone Dni Muzyki w Warszawie. Orkiestra miała szansę współpracować z takimi muzykami jak Adam Makowicz, Adam Sztaba czy Paweł Rydel.

Od listopada 2017 roku część uczniów zaangażowała się w powstanie nowego zespołu – Orkiestry Kameralnej. W marcu 2018 roku ich dodatkowa praca została doceniona II nagrodą na I Ogólnopolskim Konkursie Orkiestr Smyczkowych, organizowanym przez Akademię Muzyczną w Bydgoszczy i Filharmonię Pomorską im. I. J. Paderewskiego. Uczniowie angażują się chętnie w przygotowania koncertów dla różnych środowisk. Do ich najświeższych doświadczeń należy wymiana orkiestrowa z zespołem z Konserwatorium Muzycznego im. J. Gruodisa w Kownie.

 Z archiwum orkiestry:

Orkiestra Symfoniczna w Moskwie

Elżbieta Wiesztordt podczas koncertu Orkiestry w Moskwie w kwietniu 2006r.

Orkiestra Symfoniczna w Świeradowie Zdroju

Orkiestra OSM I i II st. pod kierunkiem Elżbiety Wiesztordt podczas koncertu na Europejskich Spotkaniach Młodych Muzyków w Świeradowie Zdroju — 2005r.