Chór mieszany „Cantilena”

Chór „Cantilena” z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku, poprzez swoją działalność koncertową i udział w wielu imprezach kulturalnych przyczynia się do promocji szkoły, miasta Gdańska, a także Polski na arenie międzynarodowej. Został laureatem prestiżowych nagród na Międzynarodowych Festiwalach Chóralnych, m.in.: na Międzynarodowym Festiwalu „Canto sul Garda” w Riva del Garda we Włoszech oraz na Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Ołomuńcu w Czechach. Chór uczestniczył w koncertach zagranicznych, m.in. w Hamburgu, Lubece, Wiedniu, Lwowie, Odessie i na Krymie. Czynnie współpracuje z orkiestrami gdańskimi wykonując kompozycje wokalno-instrumentalne. Swoją działalnością artystyczną przyczyniał się do promocji twórczości kompozytorów polskich, w tym także gdańskich — profesora AM w Gdańsku Eugeniusza Głowskiego oraz Krzysztofa Zimmermanna. Dzięki swojej aktywnej działalności artystycznej na stałe wpisał się w życie kulturalne Pomorza. Od początku istnienia, przez wiele lat zespół działał jako chór żeński, jednak we wrześniu 2013 roku został przekształcony w chór mieszany, a jego dyrygentem została Anna Wilczewska. W maju 2014 roku otrzymał Srebrny Dyplom na X Międzynarodowym Festiwalu „Mundus Cantat” w Sopocie. W styczniu 2015 otrzymał Złoty Medal na X Ogólnopolskim Konkursie Kolęd i Pastorałek w Chełmnie a Anna Wilczewska otrzymała nagrodę specjalną dla najlepszego dyrygenta festiwalu.

DYRYGENTKA CHÓRU – ANNA WILCZEWSKA, ur. 3.12.1984 r. w Kościerzynie. Od 2008 roku jest pracownikiem Akademii Muzycznej w Gdańsku, w 2013 roku otrzymała stopień doktora w dziedzinie sztuk muzycznych, w dyscyplinie dyrygentura. W 2013 roku rozpoczęła prace w Ogólnokształcącym Szkole Muzycznej II st. w Gdańsku im. Feliksa Nowowiejskiego gdzie została dyrygentem Chóru mieszanego „Cantilena” oraz chóru dziecięcego klas V-VI. Założycielka i dyrektor artystyczny Chóru Kameralnego „441 Hz”.

Absolwentka Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku w klasie dyrygentury prof. dr hab. Waldemara Górskiego. Odbyła studia w ramach programu Socrates Erasmus w Conservatoire National Superieur Musique et Danse w Lyon we Francji. Dwukrotna laureatka nagród na Ogólnopolskich Konkursach Dyrygentów Chóralnych w Poznaniu (2006, 2008), stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007, 2008), nagrodzona Sopocką Muzą dla Młodych Twórców (2011), wyróżniona stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego (2014, 2015) oraz stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska (2014), a także Odznaką Honorową „Zasłużony działacz kultury” (2014).

Wraz z zespołami, które prowadzi zdobyła znaczące nagrody, m.in.: wraz z Chórem Mieszanym Cantilena z OSM II st. w Gdańsku zdobyła Złoty Dyplom oraz Nagrodę dla najlepszego dyrygenta na X Ogólnopolskim Konkursie Kolęd i Pastorałek w Chełmnie (2015) oraz Srebrny Dyplom na X Międzynarodowym Festiwalu „Mundus Cantat” w Sopocie (2014). Ponadto zdobyła Grand Prix oraz nagrodę dla najlepszego dyrygenta XIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej w Barczewie wraz z Chórem Kameralnym „441 Hz” (2014), Grand Prix Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni Pasyjnej w Kielnie z Sopockim Chórem Kameralnym „Continuo”(2011), Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Adwentowej i Bożonarodzeniowej w Pradze wraz z Chórem Mieszanym Wydziału IV Akademii Muzycznej w Gdańsku (2010).

Posiada w swoim dorobku kilka wydawnictw płytowych m.in.: wydana w 2010 r. płyta Hodie Chiristus Natus Est w wykonaniu Sopockiego Chóru „Continuo”. Najnowszym krążkiem CD jest wydana w 2014 r. płyta zatytułowana „Modern Choral Masterpieces”, zawierająca awangardowe kompozycje chóralne, w wykonaniu Chóru Kameralnego „441 Hz”.

9aW dniach 22.07.2016-2.08.2016 Chór Mieszany „Cantilena” z OSM im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku oraz Chór Kameralny „441 Hz” przygotowane przez Annę Wilczewską, wzięły udział w projekcie wymiany artystycznej z orkiestrą młodzieżową z Niemiec: Landesjugendorchester Bremen, której dyrygentem jest Stefan Geiger.

6Współpraca zaowocowała 4 koncertami, podczas których zostały wykonane Trzy utwory w dawnym stylu H. M. Góreckiego oraz Requiem d-moll W. A. Mozarta:
28 lipca – koncert w kościele Unser Lieben Frauen w Bremie
29 lipca – koncert w siedzibie Kreissparkasse w Osterholz-Scharmbeck
31 lipca – koncert w Katedrze pw św. Jana Ewangelisty w Kwidzynie
1 sierpnia – koncert finałowy w Centrum św. Jana w Gdańsku

Poniżej parę zdjęć z historii chóru Cantilena – chór żeński pod dyrekcją Waldemara Górskiego:

Chór Cantilena przed dworem Artusa

Podczas występu na Gdańskim Starym Mieście, przed Dworem Artusa

Chór Cantilena w Ołomuńcu

Chór „Cantilena” z dyrygentem Waldemarem Górskim — zdobywcy ZŁOTEGO MEDALU na międzynarodowym konkursie chóralnym w Ołomuńcu (Czechy)