70-lecie szkoły

Szanowni Państwo,

w 2020 roku będziemy obchodzić 70-lecie naszej Szkoły. Prof. Andrzej Januszajtis pisząc o niej w 2018 r. zatytułował swój artykuł „Szkoła szczególnych więzi” i zacytował kilka znalezionych w Internecie, bardzo znamiennych wypowiedzi jej absolwentów:

„Łączenie szkoły ogólnokształcącej i muzycznej dało mi niezły wycisk, ale po latach doceniłam to i wspominam tamten czas jako bardzo wartościowy. Zajęcia od rana do wieczora nauczyły mnie nie tylko pracowitości, ale również cierpliwości i pokonywania kolejnych, indywidualnych wyzwań.”

„Gnilna jako ogólnokształcąca szkoła muzyczna, charakteryzuje się bardzo szczególną atmosferą. Uczęszczając do takiej szkoły cały czas spędza się z muzykami. Ludzie w szkole muzycznej są przypadkową społecznością w dużo mniejszym stopniu, niż w normalnej szkole podstawowej czy liceum. Łączy ich nie tylko szkolny wiek i budynek, ale też bardzo często zainteresowania. Ponad to (…) uczniowie OSM spędzają ze sobą dużo więcej czasu, na zajęciach (których jest przecież więcej), na próbach orkiestry i zespołów kameralnych, na koncertach. To wszystko sprawia, że więzi, jakie powstają w takim miejscu, są wyjątkowe i znacznie wpływają na kształtowanie się osobowości młodego człowieka.”

Chcielibyśmy, aby jubileusz stał się okazją do potwierdzenia tych słów poprzez spotkania, wspólne koncerty a także wymianę wspomnień, które choć w części pragniemy opublikować w książeczce jubileuszowej. Prosimy zatem wszystkie osoby, które w jakiś sposób związały się ze szkołą – uczniów, absolwentów, pracowników szkoły (dawnych i obecnych) a także rodziców, którzy powierzyli swoje dzieci naszej placówce, aby dzielili się z nami swoimi wspomnieniami nadsyłając je na adres: jubileusz@osm.gdansk.pl

Na teksty czekamy do 31.03.2020 r., ponieważ musimy mieć trochę czasu na przygotowanie publikacji.

Zależałoby nam na poszerzeniu naszego archiwum, które w kolejnych dekadach wzbogaca się o nowe kariery, sukcesy i osiągnięcia naszych absolwentów. Kontaktujcie się z nami drogą elektroniczną lub w sposób tradycyjny. Ucieszy nas każda forma kontaktu.

Z okazji jubileuszu przewidujemy szereg wydarzeń artystycznych, których kulminacją będzie koncert w Operze Bałtyckiej 5 maja 2020 r. Chcielibyśmy również zorganizować spotkanie pierwszego rocznika szkoły oraz cykl koncertów absolwentów. Jest jeszcze trochę czasu, aby wszystko przygotować jak najlepiej, dlatego prosimy o przekazywanie nam pomysłów, które pomogą nadać wydarzeniu optymalny kształt oraz o przekazywanie tej wiadomości do wszystkich znajomych z ławy szkolnej.

I na zakończenie jeszcze jeden fragment wypowiedzi o szkole:

„Na atmosferę Gnilnej nieoceniony wpływ mają nauczyciele i wychowawcy. Ja miałam do nich ogromne szczęście – począwszy od nauczycieli ogólnokształcących, poprzez muzycznych, a skończywszy na wychowawcach w internacie. To dzięki nim tak wielu absolwentów szkoły wciąż wraca do niej wspomnieniami. I nieważne gdzie obecnie studiują, czy mają już swoje rodziny czy wciąż biegają z głowami w chmurach. Jedno jest pewne: prawdziwe Dziecko Gnilnej cokolwiek będzie robiło, zrobi to dobrze.”

A zatem „Dzieci Gnilnej”! Zróbmy razem jubileusz szkoły naprawdę dobrze!