Współpraca z zagranicą

Orkiestra Kameralna „Camerata Baltica” w Moskwie.

W dniach 28 kwietnia do 2 maja 2006r. grupa uczniów naszej szkoły, tworząca orkiestrę kameralną „Camerata Baltica” pod dyrekcją Elżbiety Wiesztordt, brała udział w II Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym „Euro-orchestra 2006” w Moskwie. W Festiwalu uczestniczyło 16 zespołów z 6 krajów – Polski, Rosji, Szwecji, Francji, Korei i Kolumbii. Festiwal zorganizowała administracja miasta Żukowski przy współpracy Ministerstwa Kultury Okręgu Moskiewskiego. Inicjatorem tego przedsięwzięcia była istniejąca ponad 45 lat Orkiestra Symfoniczna miasta Żukowski pracująca pod dyrekcją profesora Sergieja Skripki.

Koncerty Festiwalowe odbywały się w Pałacu Kultury w Żukowskim, na centralnym placu miasta Żukowski oraz w Moskiewskim Centrum Wystaw. Koncert finałowy w dniu 2 maja, w wykonaniu międzynarodowej orkiestry uświetniły utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta i Dymitra Szostakowicza. Megaorkiestra wykonała koncert pod batutą 7 dyrygentów. Repertuar został opracowany i przygotowany w ciągu 4 dni festiwalu, podczas codziennych prób pod kierunkiem mistrzów batuty. Koncert symfoniczny przeplatały występy chórów.

Uczestnictwo młodzieży naszej szkoły w tak spektakularnym przedsięwzięciu spotkało się z wielkim uznaniem organizatorów. Zaprezentowali wielki profesjonalizm wykonując bardzo trudny program koncertowy. Sama młodzież spotkała się z wieloma dowodami sympatii ze strony współuczestników festiwalu co zaowocowało nawiązaniem przyjaźni pomiędzy młodymi ludźmi z rożnych krajów.


Orkiesta Międzynarodowa pod batutą Elżbiety Wiesztordt podczas Koncertu Finałowego Festalu „Euro-orchestra 2006” w Moskwie.

Występy Tamary Niekludow w Chinach

W dniach od 5 lipca do 4 sierpnia 2006r. odbył się w Szanghaju, w Chinach, X Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Morningside Music Bridge”.

Uczestnikami imprezy byli młodzi instrumentaliści (do 22 roku życia), laureaci międzynarodowych konkursów muzycznych- pianiści, skrzypkowie, wiolonczeliści i altowioliści. Do udziału w festiwalu zakwalifikowani zostali po wstępnych eliminacjach na szczeblu krajowym lub na podstawie nadesłanych nagrań. Młodzi muzycy uczestniczyli w lekcjach prowadzonych przez wybitnych pedagogów – Lee Kum Singa i Johna Perry.

W ramach festiwalu odbył się konkurs na wykonanie koncertu z Orkiestrą Opery Szanghajskiej. Spośród 80 młodych solistów, reprezentujących m. in. USA, Kanadę, Rosję, Chiny i Polskę do finału zakwalifikowano 7 osób. W grupie finalistów znalazła się 17- letnia Tamara Niekludow, uczennica klasy fortepianu adiunkt Elżbiety Pasierowskiej-Kołodziej w OSM I i II stopnia w Gdańsku. Młoda pianistka otrzymała wyróżnienie w konkursie za wykonanie I części Koncertu fortepianowego e-moll op.11 Fryderyka Chopina z orkiestrą Opery w Szanghaju pod batutą Edmunda Agopiana.

Warto wspomnieć, że wśród finalistów znalazło się tylko 2 pianistów – Tamara Niekludow i Wang Chun – młody wirtuoz z Chin, zwycięzca ubiegłorocznego konkursu pianistycznego w Petersburgu, w Rosji. W gronie finalistów Tamara była jedyną reprezentantką Europy.

Katarzyna Kadłubowska w Paryżu.

Katarzyna Kadłubowska, tegoroczna absolwentka klasy perkusji profesora Piotra Sutta, stypendystka Prezydenta Miasta Gdańska zajęła drugie miejsce na Międzynarodowym Konkursie Marimbowym „Perkumania”, w Paryżu, w listopadzie 2006r. Impreza organizowana jest, między innymi, przez profesora Frederica Macareza z paryskiego Conserwatorie National de Region. Konkurs odbywa się co trzy lata, a uczestnicy podzieleni na dwie grupy wiekowe prezentują się w III etapach. Kasia, w drodze do sukcesu pokonała blisko 40 uczestników. Komisja oceniająca zmagania konkursowe składała się z najwybitniejszych światowych perkusistów, m.in. Erica Sammuta (Francja), Michaela Burrita (USA), Mamoko Kamiya (Japonia). W chwili obecnej Kasia kontynuuje naukę jako studentka Staatliche Hochschule fur Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie, w klasie profesor Marty Klimasary.

Koncerty chóru Cantilena na Ukrainie

W dniach 27 maja – 7 czerwca 2007r. chór żeński OSM I i II stopnia w Gdańsku Cantilena pod dyrekcją Waldemara Górskiego odbył tournee artystyczne po Ukrainie (Lwów—Odessa—Krym).

We Lwowie chór koncertował w sanktuarium św. Antoniego oraz na Cmentarzu Orląt Lwowskich. W Odessie, w Szkole Muzycznej im. Stolarskiego wziął udział w koncercie w ramach I Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Chóralnej, natomiast w Sali Wielkiej Filharmonii w Odessie w koncercie finałowym Festiwalu.

Na Krymie, w Symferopolu chór Cantilena wziął udział w koncercie kończącym Festiwal „Dziecięca Filharmonia” odbywającego się w ramach święta miasta Symferopola oraz koncertach plenerowych (m.in. dla gości kurortu Sławuticz ).

Odbyły się także spotkania integracyjne z uczniami i gronem pedagogicznym Szkoły Muzycznej im. Stolarskiego w Odessie. W wyniku rozmów ustalono rewizytę młodzieży ukraińskiej w Gdańsku na czerwiec 2008r.


Chór Cantilena z dyrygentem Waldemarem Górskim
i ukraińskimi koleżankami w Odessie