Kibicujemy Hani Pozorskiej

To już dzisiaj 8 listopada o godz. 20.00 Hania Pozorska z kl. XI, uczennica prof. Małgorzaty Skorupy, będzie walczyć o tytuł najlepszego młodego wirtuoza w Polsce grającego na instrumencie klasycznym!

Koncert będą transmitować TVP Kultura i TVP Kultura 2 na platformie streamingowej. 

„Młody Muzyk Roku 2020” jest ogólnopolskim, prestiżowym konkursem dla uczniów szkół muzycznych, organizowanym przez Telewizję Polską we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutem Muzyki i Tańca.
Bardzo zachęcamy do kibicowania reprezentantce naszej szkoły!

Hania Pozorska finalistką konkursu Młody Muzyk Roku

Po znakomitym występie w półfinałach Hania Pozorska, jako najmłodsza uczestniczka i jedyna dziewczyna, znalazła się wśród piątki finalistów Ogólnopolskiego Konkursu Młody Muzyk Roku 2020.

Finał – występ z Orkiestrą Polskiego Radia – transmitowany będzie na żywo na antenie TVP Kultura 8 listopada o godz. 20:00. O pełnym sukcesie Hani decydować będą głosy publiczności, dlatego już teraz zachęcamy do dalszego kibicowania i oddawania na nią głosów.

Pani prof. Małgorzacie Skorupie, rodzinie Hani no i oczywiście samej bohaterce wydarzenia już teraz bardzo serdecznie gratulujemy wielkiego sukcesu!

 

Zmiany w funkcjonowaniu szkoły od 24.10.2020 r.

Informujemy, że Centrum Edukacji Artystycznej w porozumieniu z Departamentem Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej, biorąc pod uwagę rekomendacje i decyzje podjęte przez Rząd, zadecydowało w dniu dzisiejszym o ograniczeniu funkcjonowania wszystkich typów publicznych i niepublicznych szkół artystycznych do dnia 8 listopada 2020 r. poprzez wprowadzenie realizowania w tych szkołach zajęć edukacyjnych artystycznych i ogólnokształcących z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

W praktyce oznacza to, że od dnia 24 października br.:

 • klasy I – III OSM I st. realizują wszystkie zajęcia w szkole,

 • klasy IV – XII OSM I i II st. realizują wszystkie zajęcia zdalnie.

Jednocześnie Centrum Edukacji Artystycznej podkreśla, że ostateczny kształt ogłoszonych przez Rząd regulacji będzie wynikał z wprowadzonych w tym zakresie zmian legislacyjnych w przepisach regulujących szczególne postępowanie w okresie epidemii COVID-19 i o ostatecznym kształcie regulacji w odniesieniu do szkół artystycznych Centrum będzie informowało w odrębnych komunikatach.

O ewentualnych zmianach obecnych ustaleń będziemy Państwa informować na bieżąco.

Hania Pozorska w półfinałach konkursu „Młody Muzyk Roku”

Nasza znakomita skrzypaczka z klasy XI Hania Pozorska, uczennica prof. Małgorzaty Skorupy,  zakwalifikowała się w tym roku do półfinałów Ogólnopolskiego Konkursu Młody Muzyk Roku 2020.

Podczas emitowanych w TVP Kultura przesłuchań półfinałowych, 18 i 25 października o godzinie 20.00 zaprezentuje się 10 muzyków: Krzysztof Polnik (akordeon), Oskar Rzążewski (saksofon), Małgorzata Cegielska (flet), Grzegorz Marcinowski (kontrabas), Wojciech Giłka (puzon), Jan Pieniążek (marimba), Eryk Oliwa (klarnet), Hanna Pozorska (skrzypce), Eryk Parchański (fortepian), Kacper Puczko (saksofon).

„Młody Muzyk Roku 2020” jest ogólnopolskim, prestiżowym konkursem dla uczniów szkół muzycznych, w którego trakcie wybrany zostanie najlepszy młody wirtuoz grający na instrumencie klasycznym. Elitarność i wyjątkowość tego konkursu wynika z faktu, że nie można na niego się zapisać, ani dostać na zasadzie wpisowego. Do konkursu przystąpić można jedynie na zaproszenie Ministerstwa Kultury oraz Centrum Edukacji Artystycznej. Do finału zakwalifikuje się pięć osób i będzie to występ z Orkiestrą Polskiego Radia transmitowany na żywo na antenie TVP. Finał odbędzie się 8 listopada o godz. 20:00 w TVP Kultura. Jeżeli Hania dostanie się do finału w grę będą wchodzić głosy publiczności i to one mogą zdecydować o wygranej.

HANIU! TRZYMAMY ZA CIEBIE KCIUKI!!!

Nowe zasady pracy szkoły od poniedziałku 19.10.2020

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 16 października 2020 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 oraz rekomendacjami Centrum Edukacji Artystycznej i Departamentu Szkolnictwa Artystycznego, od poniedziałku 19 października br. w naszej szkole zostają wprowadzone następujące rozwiązania dotyczące nauki hybrydowej:

1. Klasy I – VIII – wszystkie zajęcia prowadzone w sposób stacjonarny za wyjątkiem zespołów instrumentalnych, które prowadzone są w sposób zdalny. Chór klas IV – VI oraz chór dla klas VII oraz VIII pracuje wg odrębnie przygotowanych zasad.

2. Klasy IX – XII – ograniczenie zajęć realizowanych stacjonarnie do przedmiotów zawodowych wg następującego wykazu:
• przedmiot główny (instrument główny, śpiew, rytmika)
• fortepian obowiązkowy,
• fortepian dla specjalności rytmika
• fortepian dla specjalności wokalistyka
• improwizacja rytmiczna oraz improwizacja dla organistów
• akompaniament
• technika ruchu na specjalności rytmika

Pozostałe przedmioty praktyczne, np. orkiestra, chór II st., zespół kameralny, big band realizowane są zdalnie.

3. Zajęcia ogólnokształcące, ogólnomuzyczne, chór i orkiestra w klasach IX – XII realizowane są w trybie zdalnym wg obowiązującego planu lekcji.

Szczegóły zasad pracy hybrydowej zamieszczone są w e-dzienniku Librus.

Nowe zasady pracy szkoły od poniedziałku 19.10

Od soboty, 17 października, Gdańsk znajdzie się w strefie czerwonej, a naszą szkołę obejmą nowe zasady profilaktyki przeciw Covid-19.
Zgodnie z wytycznymi klasy I – VIII pracować będą stacjonarnie, a klasy IX – XII w trybie zdalnym z wyłączeniem zajęć praktycznych.
Wg informacji uzyskanej od wizytatora regionalnego CEA w dniu dzisiejszym ma ukazać się interpretacja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotycząca pracy szkół artystycznych. Musimy zatem wstrzymać się do tego czasu z przekazywaniem szczegółowych zasad funkcjonowania szkoły w trybie hybrydowym. Prosimy o uważne i częste śledzenie informacji, które będziemy przekazywać za pośrednictwem dziennika Librus.

Msza Święta w intencji naszej szkoły

Z inicjatywy pana Tomasza Leszczyńskiego, szkolnego katechety i muzyka kościelnego, w najbliższy czwartek 15 października o godz. 16.00 w kościele pw. św. Brygidy w Gdańsku odbędzie się Msza święta z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Będzie ona odprawiona w intencji naszej szkoły. Serdecznie zapraszam zainteresowanych nauczycieli oraz uczniów do służby muzycznej w trakcie Mszy lub do zaprezentowania sakralnych utworów po jej zakończeniu. Zgłaszać się można przez dziennik Librus lub telefonicznie (numer podany w ogłoszeniach w Librusie) bezpośrednio do p. Tomasza Leszczyńskiego.

Piotr Sutt – Fascynacje i inspiracje. Wielcy artyści

Fascynacje kulturą, muzyką, ludźmi oraz inspiracje przekazywane przez wielkich artystów to wartości zawarte w publikacji dedykowanej zarówno doświadczonym pedagogom, jak i adeptom sztuki muzycznej – nie tylko perkusyjnej.

Książka stanowi barwny opis koncertów, wykładów, warsztatów i spotkań, które składają się na historię Ogólnopolskich Warsztatów Perkusyjnych w Gdańsku.

Publikacja wzbogacona jest licznymi fotografiami, które oddają niepowtarzalną atmosferę i twórczy charakter międzypokoleniowych spotkań perkusyjnych, gromadzących dziesiątki światowej sławy artystów i setki uczestników seminariów z całej Polski.

Niezaprzeczalnym atutem wydania są biografie wielkich artystów goszczących w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. w Gdańsku oraz ich przesłania i rady, przygotowane na prośbę autora książki, dla wykonawców i miłośników sztuki pragnących spełnienia i sukcesu.

Wydanie pierwsze, wydane razem z OSM I i II st. im. F. Nowowiejskiego 2020, s.148

Książka do pobrania w pdf  na stronie CEA:

https://cea-art.pl/ksiazki-cea/

Koncert w Domu Uphagena

Zapraszamy na koncert naszych uczniów w Domu Uphagena. Wystąpią między innymi: Felicja Zawada – wiolonczela – kl. II, Adam Trzebiatowski – skrzypce – kl. V, Leonard Szyłejko – wiolonczela – kl. VII, Jan Cieszyński – altówka – kl. XII, Maja Magiera – gitara – kl. XI, Zuzanna Jereczek – skrzypce kl. XI, Paulina Kaczor – skrzypce kl. XI, Zuzanna Myszk – altówka kl. XI.

Wypożyczanie instrumentów

Wypożyczalnia instrumentów dla uczniów rozpoczynających naukę w naszej szkole lub uczniów rozpoczynających naukę na nowym instrumencie będzie czynna wg następującego harmonogramu:
01.09.2020 – 9.30- 13.00
02.09.2020 – 9.00-12.00
03.09.2020 – 14.00-17.00
04.09.2020 – 09.00-11.00

Po tym czasie wypożyczanie instrumentów zostanie wstrzymane aż do zakończenia remontu w budynku głównym szkoły.

Rekrutacja na 2020/21 – dokumenty

Kandydaci do klasy I OSM I ST. – badanie przydatności – 12.06.2020

Dokumenty:

W dniu egzaminu prosimy o dostarczenie:

 • oryginału wniosku – podania do szkoły (dot. osób, które przesyłały wniosek tylko mailowo)
 • zaświadczenia o braku przeciwwskazań do nauki w szkole muzycznej (zaświadczenie takie wystawia lekarz pierwszego kontaktu – w wyjątkowych wypadkach zaświadczenie można dostarczyć do dnia 13.08.2020).

Kandydaci do klas II-VI I st. oraz I – VI II st. (kl.VII,VIII,IX,X,)egzaminy klasyfikacyjne i wstępne 9 – 10. 06.2020

Dokumenty:

– do dnia 4.06.2020 – prosimy o przesłanie na adres mailowy sekretariat@osm.gdansk.pl:

 • skanów świadectw z poprzedniego roku szkolnego (szkoły muzycznej oraz ogólnokształcącej)
 • skanów wykazu ocen za I półrocze bieżącego roku szkolnego
 • wykazu materiału (muzycznego) opanowanego w klasie poprzedniej oraz w obecnym roku szkolnym
 • programu przygotowanego na egzamin wstępny

W dniu egzaminu prosimy o dostarczenie :

 • oryginału wniosku – podania do szkoły (dot. osób, które przesyłały wniosek tylko mailowo)
 • oryginałów (lub ich uwierzytelnionych kopi) świadectw z poprzedniego roku szkolnego (szkoły muzycznej oraz ogólnokształcącej)
 • wykazu ocen za I półrocze bieżącego roku szkolnego
 • zaświadczenia o braku przeciwwskazań do nauki w szkole muzycznej (zaświadczenie takie wystawia lekarz pierwszego kontaktu). W wyjątkowych wypadkach zaświadczenie można dostarczyć do dnia 13.08.2020).

Resztę wymaganych dokumentów dostarczycie Państwo w chwili kiedy dziecko dostanie się do szkoły.