Gnilna dla Ukrainy

Od pierwszego dnia wybuchu wojny na Ukrainie cała społeczność naszej szkoły intensywnie włączyła się w pomoc i wsparcie dla tego bohaterskiego narodu. Wśród naszych działań są zarówno gesty symboliczne jak i realne akcje pomocowe. Należą do nich między innymi:

 • stroje lub jego elementy (np. wstążeczki) w narodowych barwach Ukrainy,

 • malowanie plakatów solidarnościowych i dekoracja okien szkoły

 • dzwonki szkolne wykorzystujące fragmenty ukraińskich pieśni i melodii (akcja Samorządu Uczniowskiego)

 • zbiórki potrzebnych rzeczy

 • kwesty finansowe

 • włączenie do repertuaru dużych, szkolnych zespołów muzycznych (zespół instrumentalny, chór dziecięcy) utworów kompozytorów ukraińskich oraz melodii ludowych

Wszystkie akcje opatrujemy hashtagiem  #gnilnadlaukrainy.

Od początku nasze działania są znakomicie dokumentowane przez dyr. Ewą Bisewską na stronie szkolnego facebooka. Warto tam zajrzeć!

https://www.facebook.com/osmgdansk/

A ja już teraz dziękuję wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi za tak jednoznaczną, piękną i ofiarną postawę.

I tak jak napisała pani dyrektor Bisewska: „Wszyscy nasi uczniowie, przyjaciele, absolwenci związani z Ukrainą mogą liczyć na nasze wsparcie i serdeczność. Otaczamy Was troskliwą pamięcią i jeśli tylko będziemy w stanie pomóc – zrobimy to. Jesteśmy z Wami!”

Koniec termomodernizacji!

Za nami półtoraroczny remont. Szkoła zmieniła się w wielu miejscach nie do poznania. Podstawowy zakres termomodernizacji udało się poszerzyć o szereg prac związanych z poprawą bezpieczeństwa pożarowego (ścianki przeciwpożarowe, okna i klapy oddymiające, drzwi ogniowe, system sygnalizacji przeciwpożarowej), poprawą akustyki oraz infrastruktury internetowej (instalacja HDMI i sieci LAN w całej szkole). W zakresie prac dodatkowych znalazły się między innymi takie pozycje jak: sufity podwieszane, wymiana instalacji sanitarnej w piwnicach, dodatkowe osuszanie piwnic, wymiana ścianek wiatrołapów, przemurowywanie kominów wentylacyjnych, wydzielenie miejsc parkingowych przed internatem, wymiana studzienek rewizyjnych. Nie wszytko jest widoczne „gołym okiem”, ale warto pamiętać, że zakres prac związanych z termomodernizacją został poszerzony o prawie 5 milionów co stanowi 34% wartości całej inwestycji.
Remont tej skali to ogromny wysiłek bardzo wielu osób: pracowników administracji, obsługi, nauczycieli (którzy nierzadko fizycznie włączali się w pomoc przy zabezpieczaniu mienia szkoły), kadry kierowniczej. Bez Państwa pracy, zaangażowania, cierpliwości i wyrozumiałości nie udałoby się szczęśliwie dotrwać do końca remontu.

Bardzo wszystkim Państwu dziękuję!

Dziękuję również uczniom i ich rodzicom, że nie zniechęcali się, wspierali i rozumieli. Aby było lepiej chwilowo musiało być gorzej.

Drodzy uczniowie, teraz od Was w dużym stopniu będzie zależało jak długo szkoła będzie wyglądać tak świeżo i pięknie. Mój apel – szanujmy wszyscy nasz wspólny wysiłek!

Poniżej przywołuję kilka zdjęć pokazujących jak zmieniła się szkoła i jakim gigantycznym wyzwaniem był ten remont. Pokazane są te same miejsca przed lub w trakcie remontu oraz bezpośrednio po nim. Zapraszam również do pełnej galerii zdjęć przypominających jak było i jak jest teraz w szkole. Wszystkie zdjęcia wykonał pan Andrzej Siarkiewicz.

Boisko w trakcie remontu

Obraz 1 z 39

Przez cały czas trwania remontu boisko od strony internatu było wielkim placem budowy, parkingiem, a przede wszystkim składem materiałów budowlanych.

Skrzydłop smyczkowe

Wyniki XIV Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego Pamięci Aleksandry Januszajtis

Jury obradowało w składzie:

 • prof. Wiesław Kwaśny (Kraków) – przewodniczący
 • prof. Bartosz Bryła (Poznań)
 • prof. Konstanty Andrzej Kulka (Warszawa, Gdańsk)
 • prof. Antoni Cofalik (Katowice)
 • mgr Katarzyna Januszajtis-Mielczarek (Gdańsk)

Jury oceniało uczestników w skali od 1 do 25 pkt a wynik końcowy uczestnika był średnią punktów z trzech etapów. Przy ocenie wykonania brano pod uwagę:

 • jakość dźwięku i brzmienia
 • intonację
 • ustawienie aparatu gry
 • interpretację i stylowość wykonania utworów
 • osobowość artystyczną skrzypka

Jury zdecydowało o następującym podziale nagród:

Nagrody regulaminowe

Nagrody regulaminowe w łącznej wysokości 13000 zł ufundowane zostały przez

 • Prezydenta Miasta Gdańska – 10000 zł
 • Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie – 3000 zł

Grupa „A”

I miejsce ex aequo – wysokość nagrody 1500 zł, nagroda ufundowana przez Prezydenta Miasta Gdańska – Zoja Syguda, PSM I st. w Wejherowie, ucz. prof. Piotra Bukowskiego

I miejsce ex aequo – wysokość nagrody 1500 zł, nagroda ufundowana przez Prezydenta Miasta Gdańska – Natalia Szymczyk, POSM II st. w Katowicach, ucz. prof. Małgorzaty Wacławik

II miejsce – wysokość nagrody 1000 zł, nagroda ufundowana przez Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie – Joanna Habich, PSM I i II st. w Żaganiu, ucz. prof. Barbary Szałaty

III miejsce ex equo – wysokość nagrody 500 zł, nagroda ufundowana przez Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie – Adam Trzebiatowski, OSM I i II st. w Gdańsku, ucz. prof. Marty Stachowiak

III miejsce ex equo – wysokość nagrody 500 zł, nagroda ufundowana przez Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie – Zuzanna Sitek, OSM I st. w Krakowie, uczennica prof. Sylwii Morasiewicz-Michny

Grupa „B”

I miejsce – wysokość nagrody 3500 zł,nagroda ufundowana przez Prezydenta Miasta Gdańska – Wojciech Niedziółka, ZPSM nr 4 w Warszawie, ucz. prof. Łukasza Błaszczyka

II miejsce – wysokość nagrody 2000 zł; nagroda ufundowana przez Prezydenta Miasta Gdańska – Mateusz Izdebski, ZPSM nr 1 – OSM II st. w Warszawie, ucz. prof. Magdaleny Szczepanowskiej

III miejsce –wysokość nagrody 1500 zł,nagroda ufundowana przez Prezydenta Miasta Gdańska – Adrianna Trepińska, Poznańska OSM II st. w Poznaniu, ucz. prof. Kariny Gidaszewskiej

Dwa równorzędne wyróżnienia I stopnianagrody w wysokości 500 zł ufundowane przez Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie otrzymali:

 • Adam Liley, ZSM – SM II st. w Gdańsku, ucz. prof. Piotra Stożyńskiego
 • Martyna Skuza, ZPSM w Koszalinie, ucz. prof. Natana Dondalskiego

Dwa równorzędne wyróżnienia II st. otrzymały:

 • Roksana Goplańska, ZPSM nr 4 w Warszawie, ucz. prof. Łukasza Błaszczyka
 • Emilia Krzeszowiec, POSM II st. w Katowicachur. ucz. prof. Piotra Kwaśnego

Tytuł finalisty konkursu otrzymują:

 • Karolina Kuskowska, OSM I i II st. w Gdańsku, ucz. prof. Małgorzaty Skorupy
 • Marcelina Rucińska, ZPSM nr 1 – OSM II st. w Warszawie, ucz. prof. Magdaleny Szczepanowskiej oraz prof. Agnieszki Cypryk-Chmielewskiej
 • Natalia Wojciechowska, OSM I i II st. w Łodzi, ucz. prof. Łukasza Błaszczyka
 • Maria Pańczyk, SM I i II st. w Gdyni, ucz. prof. Małgorzaty Skorupy

Nagrody pozaregulaminowe:

Nagrodę specjalną w grupie A za najlepsze wykonanie utworu dowolnego, ufundowaną przez Państwa Ewę i Andrzeja Januszajtisów, w wysokości 500 zł otrzymała Zoja Syguda, PSM I st. w Wejherowie.

Nagrodę specjalną w grupie A za najlepsze wykonanie koncertu, ufundowaną przez Towarzystwo Promocji Młodych Skrzypków im. Aleksandry Januszajtis, w wysokości 500 zł otrzymała Natalia Szymczyk, POSM II st. w Katowicach.

Nagrodę specjalną w grupie B za najlepsze wykonanie utworu dowolnego, ufundowaną przez Państwa Ewę i Andrzeja Januszajtisów, w wysokości 500 zł otrzymał Wojciech Niedziółka, ZPSM nr 4 w Warszawie.

Nagrodę specjalną w grupie B za najlepsze wykonanie kaprysu, ufundowaną przez Towarzystwo Promocji Młodych Skrzypków im. Aleksandry Januszajtis, w wysokości 500 zł otrzymał Mateusz Izdebski, ZPSM nr 1 – OSM II st. w Warszawie

Nagrody specjalne w postaci zegarków smartwatch dla laureatów konkursu ufundowała firma Mercor Group z siedzibą w Gdańsku.

Laureaci konkursu otrzymują książkę prof. Andrzeja Januszajtisa „W Gdańsku i na szerokim świecie”.

Dyplomy dla nauczycieli

Przyznano 11 dyplomów dla nauczycieli, których uczniowie zostali laureatami XIV Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego Pamięci Aleksandry Januszajtis. Otrzymali je następujący pedagodzy:

 • prof. Łukasz Błaszczyk (OSM I i II st. w Łodzi)
 • Piotr Bukowski(PSM I st. w Wejherowie),
 • Natan Dondalski (ZPSM w Koszalinie)
 • Karina Gidaszewska (POSM II st. w Poznaniu),
 • Piotr Kwaśny (POSM II st. w Katowicach)
 • Sylwia Morasiewicz-Michna (OSM I st. w Krakowie)
 • Marta Stachowiak (OSM I i II st. w Gdańsku)
 • Piotr Stożyński (ZSM – SM II st. w Gdańsku)
 • Barbara Szałata (PSM I i II st. w Żaganiu)
 • Magdalena Szczepanowska (ZPSM nr 1 – OSM II st. w Warszawie)
 • Małgorzata Wacławik (ZPSM I st. w Katowicach),
 • Dyplom dla akompaniatora przyznano Andrzejowi Siarkiewiczowi

Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy!

Program koncertu laureatów XIV Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego Pamięci Aleksandry Januszajtis

W sobotę 20 listopada 2021 r. w gdańskim Ratuszu Staromiejskim o godzinie 12.00 odbyła się uroczystość wręczenia nagród oraz koncert laureatów XIV Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego Pamięci Aleksandry Januszajtis.

Program koncertu:

P. de Sarasate – Melodie cygańskie op. 20
Wyk. Zoja Syguda, laureatka I nagrody ex equo w grupie A, PSM I st. w Wejherowie, ucz. prof. Piotra Bukowskiego, . Towarzyszenie fortepianu – Andrzej Siarkiewicz.

C. Saint- Saëns – Introdukcja i Rondo Capriccioso op. 28
Wyk. Natalia Szymczyk, laureatka I nagrody ex equo w grupie A, POSM II st. w Katowicach, ucz. prof. Małgorzaty Wacławik. Towarzyszenie fortepianu – Dagmara Niedziela.

Ch. Dancla – Etiuda op. 73, nr 14
Wyk. Joanna Habich, zdobywczyni II nagrody w grupie A, PSM I i II st. w Żaganiu, ucz. prof. Barbary Szałaty, .

K. Szymanowski – 3 Kaprysy Paganiniego op. 40: Kaprys nr 20 D-dur
Wyk. Adrianna Trepińska, laureatka III nagrody w grupie B, Poznańska OSM II st. w Poznaniu, ucz. prof. Kariny Gidaszewskiej. Towarzyszenie fortepianu – Adam Szyszka.

N. Paganini – Kaprys op. 1 nr 4
Wyk. Mateusz Izdebski, laureat II nagrody w grupie B, ZPSM nr 1 – OSM II st. w Warszawie, ucz. prof. Magdaleny Szczepanowskiej.

E. Chausson – Poeme op. 25
Wyk. Wojciech Niedziółka, laureat I nagrody w grupie B, ZPSM nr 4 w Warszawie, ucz. prof. Łukasza Błaszczyka, Towarzyszenie fortepianu – Krzysztof Stanienda.

 

XIV Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy Pamięci Aleksandry Januszajtis 17-20.11.2021r.

PRÓBY AKUSTYCZNE

Prosimy wszystkich uczestników Konkursu o uzgodnienie czasu  5 minutowej próby akustycznej  przed  przesłuchaniem do I etapu.  Telefonicznie:  58 320 14 11 – do godz 16.00 we wtorek 16.11.2021r. Po godz. 16.00 osobiście  – lista przedłożona zostanie w portierni szkoły.

PROCEDURY SANITARNE DLA GOŚCI KONKURSOWYCH

LISTA ZGŁOSZONYCH UCZESTNIKÓW XIV OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU SKRZYPCOWEGO PAMIĘCI ALEKSANDRY JANUSZAJTIS  17-20.11.2021 r.

Konkurs zostanie przeprowadzony w trybie stacjonarnym. Przesłuchania I etapu konkursu rozpoczną się od wylosowanej litery alfabetu „Ł”.

Grupa A

1. Małgorzata  Błazik

2. Joanna Habich

3. Katarzyna Kurczewska

4. Wiktoria Martuszewska

5. Zuzanna Sitek

6. Zoja Syguda

7. Natalia Szymczyk

8. Adam Trzebiatowski

9. Oriana Wojciechowska

 

Grupa B

1. Adam Falenta

2. Roksana Goplańska

3. Eryk Hirata

4. Zuzanna Horna

5. Mateusz Izdebski

6. Aniela Janiak

7. Emilia Krzeszowiec

8. Marta Kubów

9. Karolina Kuskowska

10. Adam Liley

11. Lena Łoginowicz

12. Kamila Malczyk

13. Leon Marut

14. Mateusz Michalak

15. Amelia Mońko

16. Wojciech Niedziółka

17. Maria Pańczyk

18. Marcelina Rucińska

19. Zofia Sawicka

20. Martyna Skuza

21.Zofia Sobczyk

22. Michalina Stolc

23. Adrianna Trepińska

24. Karolina Wiśniewska

25. Natalia Wojciechowska

26. Emilia Zielińska

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Karta zgłoszeniowa – XIV Konkurs Januszajtis 2021

Zgoda RODO uczestnika konkursu Januszajtis’2021

 

 

 

 

 

 

 

Wyniki XIII Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego Pamięci Aleksandry Januszajtis

Grupa „A”

I miejsce – Emilia Krzeszowiec, Zespół Państwowych Szkół Muzycznych I st. w Katowicach, uczennica prof. Małgorzaty Wacławik

II miejsce ex aequo – Julia Chojnacka, Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Koszalinie, uczennica prof. Olgi Borowskiej

II miejsce ex aequo – Zoja Syguda, Państwowa Szkołą Muzyczna I st. w Wejherowie, uczennica prof. Piotra Bukowskiego

III miejsce ex aequo – Marcelina Rucińska – Państwowa Szkołą Muzyczna I st. w Dywitach, uczennica prof. Doroty Obijalskiej

III miejsce ex aequo – Natalia Szymczyk, Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I st. w Katowicach, uczennica prof. Małgorzaty Wacławik

Dwa równorzędne wyróżnienia otrzymały:

Maja Cichoń, Poznańska Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II st. w Poznaniu, uczennica prof. Kariny Gidaszewskiej

Marta Kubów, Państwowa Szkołą Muzyczna I st. w Nysie, uczennica prof. Janusza Gajownika

Grupa „B”

I miejsce ex aequo – Hanna Pozorska, Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II st. w Gdańsku, uczennica prof. Małgorzaty Skorupy

I miejsce ex aequo – Milena Pioruńska, Poznańska Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II st. w Poznaniu, uczennica prof. Kariny Gidaszewskiej

II miejsce – Marta Tryzna, Szkoła Muzyczna II st. w Gdyni, uczennica prof. Małgorzaty Skorupy

III miejsce – Roksana Goplańska, Zespół Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 w Warszawie, uczennica prof. Łukasza Błaszczyka

Dwa równorzędne wyróżnienia otrzymali:

Małgorzata Pasierbska – Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II st. w Poznaniu, ucz. prof. Marcina Baranowskiego

Hanna Rogoża – Poznańska Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II st. w Poznaniu, ucz. prof. Kariny Gidaszewskiej

Nagrody pozaregulaminowe:

Nagrodę specjalną w grupie A za najlepsze wykonanie utworu dowolnego, ufundowaną przez Państwa Ewę i Andrzeja Januszajtisów, otrzymała Marcelina Rucińska z PSM I st. w Dywitach, uczennica prof. Doroty Obijalskiej.

Nagrodę specjalną w grupie B za najlepsze wykonanie utworu dowolnego, ufundowaną przez Państwa Ewę i Andrzeja Januszajtisów, otrzymała Marta Tryzna ze SM II st. w Gdyni, uczennica prof. Małgorzaty Skorupy.

Nagrody specjalne w grupie B za najlepsze wykonanie koncertu, ufundowane przez Towarzystwo Promocji Młodych Skrzypków im. Aleksandry Januszajtis otrzymały ex aequo:

Hanna Pozorska z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. w Gdańsku, ucz. prof. Małgorzaty Skorupy oraz Milena Pioruńska z Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. w Poznaniu, ucz. prof. Kariny Gidaszewskiej

Dyplomy dla nauczycieli

Przyznano 9 dyplomów dla nauczycieli, których uczniowie zostali laureatami XIII Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego Pamięci Aleksandry Januszajtis. Otrzymali je następujący pedagodzy:

Marcin Baranowski (OSM II st. w Poznaniu),
Olga Borowska (ZPSM w Koszalinie),
Łukasz Błaszczyk (ZPSM nr 4 w Warszawie),
Piotr Bukowski (PSM I st. w Wejherowie),
Janusz Gajownik (PSM I i II st. w Nysie),
Karina Gidaszewska (POSM II st. w Poznaniu),
Dorota Obijalska (PSM I st. w Dywitach),
Małgorzata Skorupa (OSM I i II st. w Gdańsku i SM II st. w Gdyni),
Małgorzata Wacławik (ZPSM I st. w Katowicach).

Dyplomy dla akompaniatorów

Przyznano 3 dyplomy dla wyróżniających się pianistów-akompaniatorów. Otrzymali je: Hanna Holeksa, Andrzej Siarkiewicz, Grażyna Sokalska.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy.

Stypendyści MKiDN

Z radością informujemy, że aż czworo naszych uczniów otrzymało stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne w roku szkolnym 2020/21. Są to:

 • Piotr Czerwiński, kl. XII – fortepian, uczeń dr hab. Elżbiety Pasierowskiej
 • Karolina Kuskowska, kl. X – skrzypce, uczennica prof. Małgorzaty Skorupy
 • Marta Ossowska, kl. XI – flet, uczennica mgr Małgorzaty Dubrowińskiej-Egielman
 • Hanna Pozorska, kl. XII – skrzypce, uczennica prof. Małgorzaty Skorupy

Uroczystość wręczenia stypendiów odbędzie się na Zamku Królewskim w Warszawie 10.11.2021

Stypendystom, ich rodzicom i pedagogom serdecznie gratulujemy!

Nie żyje Jacek Wesołowski

Z wielkim żalem żegnamy pana Jacka Wesołowskiego, znakomitego, europejskiej klasy lutnika, który był znaną postacią gdańskiego środowiska muzycznego. Był też tatą jednego z naszych uczniów.
Informacje o pogrzebie znajdą Państwo w poniższym artykule.
https://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35612,27681280,nie-zyje-jacek-wesolowski-europejskiej-klasy-lutnik-z-gdanska.html

Rodzinie zmarłego składamy najserdeczniejsze wyrazy współczucia.
Dyrekcja Szkoły